Cukrzyca ciążowa to różnego rodzaju zaburzenia tolerancji glukozy, które po raz pierwszy wystąpiły lub zostały wykryte podczas ciąży. Dominującą grupę stanowią jednak kobiety, u których cukrzyca ciążowa rozwinęła się dopiero w trakcie ciąży. Według standardów opieki okołoporodowej w Polsce badania przesiewowe w kierunku cukrzycy przeprowadza się:
Wśród czynników ryzyka, które mogą predysponować do wystąpienia cukrzycy ciążowej wymienia się m.in nadwagę oraz otyłość matki, nadciśnienie tętnicze, przypadki cukrzycy w rodzinie oraz PCOS (Zespół Policystycznych Jajników).
Zalecanym postępowaniem po wykryciu cukrzycy ciążowej u matki jest monitoring glikemii za pomocą dzienniczka, notowanie wyników poziomu glukozy we krwi po posiłkach oraz na czczo, włączenie aktywności fizycznej oraz pierwszym wyborem leczenia jest zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety.
Duży nacisk powinno kłaść się na edukację żywieniową, tak żeby można było uniknąć konieczności włączenia leków w trakcie trwania ciąży. Kaloryczność diety kobiety z cukrzycą ciążową powinna być ustalana indywidualnie w oparciu o masę ciała sprzed ciąży. Przy prawidłowym BMI przyjmuje się wartość około 30-32 kcal / 1 kg masy ciała.
Rekomenduje się dodatkowo zwrócenie szczególnej uwagi na dotychczasowy przyrost masy ciała przyszłej mamy. Postępowanie żywieniowe w przypadku cukrzycy ciążowej to przede wszystkim stosowanie diety składającej się z 6 posiłków tj. trzech posiłków głównych oraz trzech uzupełniających.
Dodatkowy 6 posiłek powinien być przekąską spożywaną bezpośrednio przed snem. W praktyce powinna to być niewielka objętościowo propozycją składającą się z około 25g węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym lub z produktów zawierających skrobię oporną.
Funkcją tego posiłku jest zabezpieczenie przed hipoglikemią nocną. Codzienna dieta powinna być zbilansowana z produktów o niskim indeksie glikemicznym zawierających dużą ilość błonnika. Około 40-45% energii powinno pochodzić z węglowodanów, około 20% energii powinno dostarczać białko zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, natomiast około 30-35% energii powinno być dostarczane z tłuszczów z przewagą wielonienasyconych tłuszczów roślinnych bogatych w kwasy tłuszczowe omega –3.
W praktyce, reakcja na poszczególne produkty w przypadku kobiet w ciąży może być indywidualna, dlatego podkreśla się duże znaczenie pomiarów glukozy po spożywanych posiłkach i modyfikowanie diety w jej trakcie.
Jesteś w ciąży i masz zdiagnozowaną cukrzycę?
Zachęcam do kontaktu ze mną pod numerem telefonu: +48 791606696 lub adresem e-mail: monika@pdmb.pl.
Umów się na spotkanie i uzyskaj odpowiedź na nurtujące Cię kwestie oraz ciesz się i korzystaj z indywidualnej diety dostosowanej do Twoich aktualnych potrzeb.