Nie jest prawdą, że wszystkie kobiety w ciąży będą miały nudności i wymioty, jednak jest to powszechna dolegliwość, która dotyczy około 60-80% przypadków w jej początkowym okresie. Według statystyk nie występują one tylko i wyłącznie rano, ale trwają przez całą dobę. Bez wątpienia wpływają negatywnie na samopoczucie i jakość życia.
Przyczyny dolegliwości nie są jasne i mogą być bardzo złożone. Najczęściej wśród nich wymienia się: powody endokrynologiczne (zmiany hormonalne – poziomu hCG, estrogenów i progesteronu), uwarunkowania genetyczne, psychologiczne oraz indywidualną adaptację organizmu do zmian. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj przed 9 tygodniem ciąży.
Nasilenie nudności i wymiotów obserwuje się pomiędzy 9 a 14 tygodniem, po czym zazwyczaj ustępują one samoistnie do 21 tygodnia. Są przypadki tj. około 10% kobiet, które uskarżają się na dolegliwości przez całą ciążę. Mimo, że traktuje się je jako naturalny "objaw" ciąży to wpływa on negatywnie na aktywność zawodową, zdolność do realizowania obowiązków domowych i rodzicielskich oraz relacje.
Postępowanie żywieniowe w przypadku nudności i wymiotów:
W przypadku gdy wyżej wymienione działania nie przynoszą ulgi, w ostrych przypadkach włączana jest farmakoterapia ustala w konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.
Potrzebujesz porady dietetyka?
Zachęcam do kontaktu ze mną pod numerem telefonu: +48 791 606 696 lub adresem e-mail: monika@pdmb.pl.
Umów się na spotkanie i uzyskaj odpowiedź na nurtujące Cię kwestie oraz ciesz się i korzystaj z indywidualnej diety dostosowanej do Twoich aktualnych potrzeb.